Поки Львівський органний зал вимушено не може проводити концерти, ми вирішили згадати, які найцікавіші та найнезвичайніші інструменти звучали на сцені Органного в останні роки.
Нікельхарпа
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_343468a64bfe43aa90dec2e3145d0a75~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_98,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_343468a64bfe43aa90dec2e3145d0a75~mv2.jpg)
Чи знаєте ви, що таке нікельхарпа? Уявіть собі скрипку з клавішами, яку тримають на руках як гітару, і водять по струнах смичком. Цей інструмент винайшли шведи десь років 600 тому. "Нікель" шведською означає клавіша, а словом "харп" позначали струнні інструменти.
На цьому інструменті в 2018 році грала в Органному Олена Єременко. Вона є членкинею Міжнародної Спілки Нікельхарпістів (International Nyckelharpa Community) з 2016 року. Концертувала в Польщі, Швеції, Швейцарії, Словенії, Чехії, Словаччині, Німеччині, Франції, Італії, Канаді, Фінляндії, Ірані, Узбекистані, Білорусі, Сербії, Хорватії. Її музичні смаки надзвичайно широкі: грала в progressive-rock гурті "Ichthyander Dad's Only Dolphin", grange-rock гурті "Віранда", заснувала фольк-бенд "Бурдон".
Терменвокс
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_e642ab904a9247999e145b9f23d8c621~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_110,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_e642ab904a9247999e145b9f23d8c621~mv2.jpg)
Це електронний музичний інструмент, на якому грають не торкаючись його поверхні. Дві антени отримують інформацію про розміщення рук терменіста. Одна з антен керує коливаннями (частотою звуку), інша — амплітудою (гучність інструмента).
Цей інструмент звучав у нас у грудні 2020 року, коли на сцені Органного виступав гурт “Євшан Зілля”разом із солісткою органного залу Svitlana Pozdnysheva. Музика “Євшан Зілля” — це українська етніка на хвилях джазового стріму, з вкрапленням качових поліритмічних рифів, запозичених з різних музичних культур. Усе це — під супровід органа. Концерт вийшов незабутній!
Талхарп
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_fb942aef77d4431e9d373990bbc743e3~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_100,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_fb942aef77d4431e9d373990bbc743e3~mv2.jpg)
Це чотириструнна смичкова ліра, котра була поширена у Північній Європі аж до ХХ століття. На ній в Органному в 2019 році “запалювали” естонські хлопці — дует Puuluup.
Марко Вейссон та Рамо Тедер пишуть тексти та мелодії самі. Стиль Puuluup – це дрібка сюрреалізму, сучасний фольклор та трохи електроніки, це суміш музичних спогадів та імпровізації.
Лютня
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_6c88258755994fa8862afc8d61231ff3~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_108,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_6c88258755994fa8862afc8d61231ff3~mv2.jpg)
На ній грав голландський композитор-мінімаліст Jozef Van Wissem у листопаді 2019 року. У 2013 році він отримав нагороду на Каннському кінофестивалі за кращу оригінальну музику до фільму Джима Джармуша «Only Lovers Left Alive». Йозеф відомий своїм нестандартним підходом до використання лютні — інструменту, типового для епох Ренесансу та Бароко, але більш ніж несподіваного в сучасній музиці.
Середньовічний фідель, крумхорн, галісійська гайта, шалмей, поммер, харді-гарді, цитоль, бузукі, баглама, тар, даф, тамбурін
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_39b23c541ffd4b0cb081a9bc360298df~mv2.jpg/v1/fill/w_147,h_155,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_39b23c541ffd4b0cb081a9bc360298df~mv2.jpg)
Всі ці інструменти грають в ансамблі середньовічної музики Kings & Beggars, який виступав в Органному у 2018 році в програмі “Rota Fortunae” (“Колесо Фортуни”).
Труба
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_0c0dc8c91a1645a886f00f125c4f964c~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_96,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_0c0dc8c91a1645a886f00f125c4f964c~mv2.jpg)
Здавалося б, в чому дивина? Труба — дуже поширений музичний інструмент. Але коли ви чуєте двох трубачів у супроводі органа — це дійсно незвично. Саме такий концерт влаштували в листопаді 2018-го брати-трубачі Емерих та Томас Поповичі та органістка Надія Величко.
Туба
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_c6f063030d4b46339d3cd16ea2e8edc4~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_96,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_c6f063030d4b46339d3cd16ea2e8edc4~mv2.jpg)
Ще один духовий інструмент, який звично бачити в оркестрі. Але незвично — солюючим на сцені! Тубіст Олександр Ющук зіграв сольний концерт у 2019 році у супроводі фортепіано. Звучала музика абсолютно різних часів від Бенедетто Марчелло, який жив у 18 столітті, до нашого сучасника Кшиштофа Пендерецького.
Акордеон
Три акордеони
Тріо акордеоністів @Resonance Trio полонили наші серця виступом у жовтні 2020 року.
«Resonance trio – це колектив, що змінює уявлення про традиційне акордеонне мистецтво. Їхній концерт – це заряд позитивних емоцій, нестримної енергії та наспівних мелодій у поєднанні із запальними ритмами та неповторною атмосферою.
Електроніка
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_b69154f24dd94ec699d8db2cce6c89f7~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_96,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_b69154f24dd94ec699d8db2cce6c89f7~mv2.jpg)
Музичних перформансів та концертів з електронікою у нас було кілька. Наприклад, діджей [Angst] влаштував сейшн перед відкриттям Органного фестивалю в 2019 році.
А органістка з Естонії Улла Крігул разом із чоловіком втілили мега-програму для органа та електроніки.
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_4bf6a4a1e8354ff08995ebd8baee373b~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_96,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_4bf6a4a1e8354ff08995ebd8baee373b~mv2.jpg)
Телеграм-бот
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_5d31b5d90e744fdf913191cb119c95e3~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_96,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_5d31b5d90e744fdf913191cb119c95e3~mv2.jpg)
У жовтні 2018 року в Органному відбувся Концерт для ансамблю, публіки і телеграм-бота —проєкт скрипаля і композитора Олександра Пільчена.
Це не зовсім інструмент, адже за допомогою бота можливо було лише керувати ансамблем, як диригентською паличкою. Інструменти були звичайні, а от музиканти стали трохи акторами, перевтілившись на вечір у певні образи.
![](https://static.wixstatic.com/media/605cb0_49ed5a6b8d2e4fafb871258f3455c818~mv2.jpg/v1/fill/w_144,h_96,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/605cb0_49ed5a6b8d2e4fafb871258f3455c818~mv2.jpg)
Тож ми не можемо не згадати цей цікавий експеримент.
Хочете повторити щось подібне після карантину? Пишіть, які незвичні інструменти чи ансамблі ви хотіли б почути в Органному!